Page 175 - Mathematics_Std_4
P. 175

shs  500
                      ×     12

                          1000
                    +    500
          FOR ONLINE READING ONLY
                   shs 6000

             Therefore, the cost of buying 12 packets is 6,000 shillings.




                  Example 2

             An exercise book is sold at 800 shillings. What is the cost of 15
             exercise books of the same type?

             Solution

             Cost of one exercise book = shs 800
             Number of exercise books =15
             Multiply the cost by the number of exercise books.

                            shs  800
                                 ×    15

                                  4000
                             +  800


                           shs 12000
             Therefore, 15 exercise books will be sold at 12,000 shillings.



                  Example 3


             One litre of milk is sold at 1,850 shillings and 50 cents. How
             much will 17 litres of milk cost?

             Solution
             Cost of 1 litre = shs 1850 50 cts

             Number of litres =17
             Multiply the cost by the number of litres.



                                                  168





                                                                                          07/11/2024   14:10:12
     MATHEMATICS STD 4 PB 2024.indd   168
     MATHEMATICS STD 4 PB 2024.indd   168                                                 07/11/2024   14:10:12
   170   171   172   173   174   175   176   177   178   179   180