Page 176 - Mathematics_Std_4
P. 176
shs cts
1850 50
× 17
31458 50
FOR ONLINE READING ONLY
Therefore, 17 litres of milk will be sold at 31,458 shillings and
50 cents.
Exercise 3
1. A pen is sold at 250 shillings. How much will 13 pens of the
same type cost?
2. A vendor sold a total of 40 plates. If each plate was sold at
650 shillings, what was the total cost for the plates?
3. If the price of one avocado is 850 shillings, how much money
is needed to buy ten avocados?
4. A bunch of tomatoes is sold for 720 shillings. What is the cost
of 50 bunches of tomatoes?
5. A businessperson bought 50 loaves of bread at 950 shillings
each. How much money was spent for buying the bread?
6. A certain primary school pays an electric bill of 36,500 shillings
per month. How much does the school pay for a year?
7. A masonry is paid 30,550 shillings and 70 cents for one day’s
work. How much money does the masonry earn after working
for two weeks.
8. Irene earns a profit of 3,889 shillings and 75 cents for selling
a pair of shoes. What will be the total profit if she sells 22
pairs?
9. A tray of eggs costs 16,520 shillings and 25 cents. What is the
total amount of money required to pay for 40 trays?
169
07/11/2024 14:10:27
MATHEMATICS STD 4 PB 2024.indd 169
MATHEMATICS STD 4 PB 2024.indd 169 07/11/2024 14:10:27